Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia)
Pęcherzyk żółciowy to niewielki narząd znajdujący się pod wątrobą, w prawej górnej części jamy brzusznej. Jego podstawową funkcją jest przechowywanie i zagęszczanie produkowanej przez wątrobę żółci, niezbędnej do trawienia tłustych pokarmów.
Najczęstszą chorobą pęcherzyka żółciowego jest kamica pęcherzyka żółciowego tj. powstawanie i gromadzenie się w nim kamieni żółciowych, czemu sprzyja nieprawidłowa, bogata w tłuszcze dieta. Najczęstszym objawem choroby jest silny ból, zlokalizowany w prawej górnej części brzucha, występujący zazwyczaj w krótkim czasie po spożyciu tłustych lub ostrych pokarmów i trwający od 30 minut do 6 godzin. Ból ten może promieniować do kręgosłupa, prawej łopatki lub barku. Bólowi może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty lub wzdęcia.
Leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego polega na wycięciu pęcherzyka żółciowego razem ze złogami (cholecystektomia).
Standardowo wykonuje się zbieg cholecystektomii laparoskopowej tzw. złoty standard w chirurgii leczenia pęcherzyka żółciowego. Laparoskopia pozwala na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, przy wykonaniu jedynie niewielkich nacięć, dlatego określona jest metodą małoinwazyjną. Zabieg wykonany przy pomocy laparoskopu, minimalizuje ból i ryzyko powikłań, a tym samym znacznie ogranicza stres chorego. Dzięki tej metodzie pacjent krócej przebywa w szpitalu, a niewielkie rany po zabiegu szybko się goją. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Dzięki tej metodzie pacjent szybciej powraca do zdrowia i normalnego funkcjonowania, a same blizny po zabiegu są małe.
Po usunięciu pęcherzyka żółciowego w pewien sposób zostaje upośledzone trawienie tłuszczów. Pacjent po cholecystektomii powinien przestrzegać następujących wskazań żywieniowych:
1. spożywanie 5-6 małych posiłków dziennie,
2. spożywanie głównie ciepłych posiłków, a nie zimnych,
3. dieta lekkostrawna - niskobłonnikowa i niskotłuszczowa,
4. wykluczenie kwaśnych produktów,
5. dieta pełnowartościowa, zawierająca odpowiednią liczbę witamin i białka,
6. unikanie soli i doprawiania potraw,
7. unikanie słodyczy,
8. unikanie mocnej czarnej herbaty, kawy i alkoholu,
9. wykluczenie roślin strączkowych.
Osobiście wykonuję zabiegi cholecystektomii zarówno metodą klasyczną jak i preferowaną przeze mnie metodą laparoskopową. Wykonałem setki takich zabiegów.